2017/18 är det första Nyåret för johannaelisabet.com, eftersom bloggen, som den ser ut idag, lanserades i mitten av december. Själv älskar jag verkligen den här tiden på året och skulle helst stanna kvar i en liten rosa, festive bubbla betydligt längre än till Tjugondag Knut. Fortsätt läsa “Gott Nytt År 2018!”
Månad: december 2017
Nordic Fauna lanserar ekologisk veganglass i tre smaker
För mig började den här artikeln ursprungligen för något år sedan, då jag satt och skrev på mitt stamkafé på Söder i Stockholm, precis som jag gör nu, i skrivande stund. Det var tyst i lokalen och därför hörde jag brottstycken av ett telefonsamtal som pågick några stolar bort, och förstod utifrån sammanhanget att det rörde sig om ett nytt varumärke för hantverksglass. Fortsätt läsa “Nordic Fauna lanserar ekologisk veganglass i tre smaker”
Champagne till Nyår – och andra viktiga tillfällen
Nyårsafton närmar sig och det är dags att bestämma vad man ska ha i glaset under kvällen. För årets sista fest väljer många att dricka champagne Fortsätt läsa “Champagne till Nyår – och andra viktiga tillfällen”