Barrunda till havs

Nyligen blev jag en av de första att kliva ombord på Norwegian Encore, det senaste fartyget från Norwegian Cruise Line, NCL, ett ledande amerikanskt kryssningsbolag. En av eftermiddagarna bjuds vi in till en barrunda Fortsätt läsa “Barrunda till havs”

Postat Kategorier Resor, Vin, sprit & ölTaggar cocktailbar, Cocktails, kaffe, kryssning, kryssningsfartyg, 2 kommentarer till Barrunda till havs

En promenad genom Prenzlauer Berg

Berlin är en mångfacetterad stad. I likhet med de flesta andra större städer är den indelad i olika stadsdelar, men skillnaden är att Berlins stadsdelar var och en har väldigt starka personligheter, vilket gör varje stadsdel nästan till en egen liten stad i staden. Fortsätt läsa “En promenad genom Prenzlauer Berg”

Postat Kategorier Kultur, ResorTaggar , Berlinmuren, , Prenzlauer Berg, Lämna en kommentar till En promenad genom Prenzlauer Berg

Jungfrukryssning med Norwegian Encore

Nyligen lanserade det ledande amerikanska kryssningsrederiet Norwegian Cruise Line, NCL, sitt nyaste tillskott till flottan, Norwegian Encore, som är det sista fartyget i fartygsserien Breakaway Plus. Fortsätt läsa “Jungfrukryssning med Norwegian Encore”

Postat Kategorier ResorTaggar , kryssning, kryssningsfartyg2 kommentarer till Jungfrukryssning med Norwegian Encore