Vår sista dag i San Francisco gör vi en dagstur till de välkända odlingsområdena Napa Valley och Sonoma Valley i Kaliforniens vindistrikt. Fortsätt läsa “Vindistrikten – San Francisco, dag fem”
Månad: januari 2021
Berkeley – San Francisco, dag fyra
En av mina favoritutflykter att göra från San Francisco är till universitetsstaden Berkeley. Den ligger nordöst om San Francisco, på andra sidan bukten. Vi åker tåg dit, vilket går ganska snabbt och smidigt. Fortsätt läsa “Berkeley – San Francisco, dag fyra”
San Francisco, dag ett och två
Kalifornien är en av mina favoritplatser på jorden. Jag bodde där i knappt ett år för ett par år sedan, i staden Vacaville ungefär mellan San Francisco och Sacramento. På den tiden jobbade jag fortfarande inom ridsporten.
Sedan dess har jag gjort ett återbesök, som vi fördelade på San Francisco och Los Angeles. Det var ett minst sagt kärt och känslosamt återseende. I San Francisco bodde vi på The Chancellor Hotel vid det centrala torget Union Square. Fortsätt läsa “San Francisco, dag ett och två”